ORGANİK TARIM

likör, reçel, defne yağı

Organik Tarım’a ağırlık veren Vakıflı halkı likör, reçel, defne yağı gibi ürünleriyle meşhurdur. Meyveleri likör için hazırlanan karışımda 45 gün kavanozda bekleten Vakıflılar kış mevsimde murt (Mersin meyvesi), yaban mersini, nar, mandalinadan yazın ise yaz meyvelerinden likör yaparlar. Köye özgü konsantre olarak yapılan mandalina şurubunun yapım zamanı 15 Ocak.

Vakıflı ve Samandağ yöresine has bir diğer ürün ise organik defne sabunları. Kışın defne ağacından toplanan meyve kazanlarda saatlerce kaynadıktan sonra yağı suyun üstüne çıkıyor. Pişme işlemi biten sabun kuruması için daha önceden hazırlanmış olan yüksekliği sabit tahta ya da demir profilden yapılmış olan teknelere süzgeç yardımıyla alınır, kovalara doldurulur ve kalıplara dökülüp kurutulur. Doğal bir yumuşatıcı ve nemlendirici özelliğe sahip olan bu yağ saç diplerine sürülüp saçların beslenmesini ve parlamasını sağlıyor. Saç dökülmesi, kepeklenmeye karşı bire bir olan defne sabunu antiseptik özelliğinden dolayı tüm vücut parazitlerine ve mantar hastalığına karşı, cilde faydalı.

Defne (Daphne) kelimesi Hatay’daki yaygın efsaneden kaynaklanır. Bu efsaneye göre Zeus’un oğlu ışık tanrısı Apollon, ırmak kenarında gördüğü genç ve güzel Daphne’ye âşık olur. Apollon kaçan Daphne’yi kovalar ancak kaçmaktan dermanı kalmayan Daphne toprak anadan kendisini saklamasını ister. Toprak Ana Daphne’nin bedenini ağaca, güzel kokulu saçlarını yapraklara ve kollarını ise dallara dönüştürür. Daphne’ye kavuşamayan Apollon: “Bundan sonra sen benim kutsal ağacım olacaksın. O solmayan ve dökülmeyen yapraklarını başıma çelenk yapacağım. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafere ulaşanlar hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler.”der. Bu sözler karşısında çok duygulanan Daphne’nin gözyaşları Harbiye şelalelerini oluştururken ismi de bölgedeki bugün sabun yapılan ağaca verilir.

Vakıflı Kadın Kolları’nın Kilise bahçesindeki küçük dükkânda ise organik tarımın ürünlerinden yöreye özgü kireçte bekletme tekniğiyle yapılan yaptıkları reçelleri--ceviz reçeli, kabak reçeli, patlıcan—defne sabunlarını ve zeytinyağlarını satarlar.